Türkiyeli Ve Iraklı İş İnsanları Erbil’de Bir Araya Gelecek

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı ve Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf, İzmir’deki Torbalı Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

Maruf, Türkiye’nin Orta Doğu ticaretinde kritik bir konumda olduğunu vurgulayarak, Erbil Ticaret Odası’nın iş birliğiyle Iraklı ve Türkiyeli iş insanlarının buluşturma çabalarının önemine dikkat çekti.

“İKİ ÜLKE BİRBİRİNİ DAHA İYİ TANIYACAK”

Maruf, “Türkiye ile Irak arasındaki ticari bağlantılar, her iki ülkenin ekonomik gelişimine büyük katkı sağlayacak. Ortak iş forumları ve ticaret fuarları düzenlemek, iki ülke iş dünyasının birbirini daha iyi tanımasına yardımcı olacak” dedi. Torbalı gibi stratejik öneme sahip bölgelerin, bu tür iş birliklerinin merkezi olabileceğini belirtti.

Torbalı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Olgun ise ilçenin 2023’te 1 milyar 930 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek 66 ili geride bıraktığını açıkladı. Olgun, Türkiye’de vergi tahsilatında yüzde 99 oranla birinci olduklarını vurgulayarak, “İzmir’de ödenen verginin yüzde 39’unu tek başımıza karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ziyarete, Türkiye-Irak Sanayici ve İş Adamları Derneği İzmir Şube Başkanı Murat Hansu ve dernek temsilcilerinin de katıldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir